2gymimg oil 2

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ :"ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Η ΤΑΞΗ ΜΑΣ"

Κατά τους μήνες Μάρτιο - Απρίλιο 2024, οι εκπ/κοί Τραντάλη Αγγ. και Πουλιάνου Κασσ. θα πραγματοποιήσουν μια σειρά μονόωρων συναντήσεων με τα τμήματα της Β΄τάξης στα πλαίσια της δράσης “Διαδρομές" του Εργαστηρίου Σχολικής Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ. Βασικοί στοχοι του προγράμματος είναι: Η ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας, η ανάδειξη της σημασίας της στοχοθεσίας στο σχολικό περιβάλλον, που συμβάλλει στην κινητοποίηση των μαθητών , στη συνεργασία και στην ενεργό συμμετοχή.

Σήμερα ο Σύλλογος των καθηγητών του σχολείου μας,είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση από την συντονίστρια τάξεων κ. Σταμάτογλου Μαρία ,φιλόλογο του σχολείου μας.Η κ. Σταμάτογλου στο πλαίσιο των Εφαρμογών της τεχνητής νοημοσύνης στην εκπ/ση ,έκανε μια εισαγωγή σε αυτήν και μας παρουσίασε την εφαρμογή συνομιλίας (chatbot) chatGPT3.5,καθώς και των πιο εξελιγμένων copilot και bard.Στη συνέχεια μας έδειξε την εφαρμογή τους σε διάφορα μαθήματα.Την ευχαριστούμε θερμά!

Στην αυλή του σχολείου μας και χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα ,η Άνοιξη έκανε την εμφάνισή της.Μέσα στο βαρύ κλίμα των ημερών η φύση αντιστέκεται.Υπάρχει ελπίδα!!!

λου3   λου