2gymimg oil 2

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας που διδάσκει στην Β Γυμνασίου η κ. Μπενέτου Αλκ.και με αφορμή την ανάγνωση του βιβλίου του Αντουάν ντε σεντ Εξυπερυ  :"Ο μικρός Πρίγκηπας" και την παρακολούθηση της αντίστοιχης θεατρικής παράστασης, οι μαθητές εμπνεύστηκαν να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα.Παραθέτουμε τα πιο χαρακτηριστικά απ' αυτά:

Οι μαθητές της Α΄τάξης, στο μάθημα της Οδύσσειας,που διδάσκονται από τη φιλόλογό τους κ. Γρίβα, κατασκεύασαν με έμπνευση μικρογραφία της σχεδίας του Οδυσσέα.Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό!!!Εδώ παραθέτουμε κάποιες από τις εργασίες των παιδιών.

σχεδ

Μια πολύ όμορφη δράση χθες 20-10-23, στο 2ο Γυμνάσιο Καλλιθέας.Η σχολική μας κοινότητα, συγκέντρωσε γραφική ύλη για τα παιδιά της Θεσσαλίας και την παρέδωσε σε εκπροσώπους της τοπικής ΕΛΜΕ ,συμμετέχοντας στην δική της πρωτοβουλία.Το 15/μελες του σχολείου μας συνόδευσε το υλικό που συγκεντρώθηκε, με μια επιστολή συμπαράστασης, που έγραψαν τα παιδιά για τους συμμαθητές τους στη δοκιμαζόμενη Θεσσαλία.Εύγε σε όλους!!!

Eδώ η επιστολή των παιδιών:Επιστολή

θεσ   θεσ2

Αποτελέσματα έρευνας σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό,που πραγματοποιήθηκε κατά την σχολ. χρονιά 2022-23 στο μάθημα:Εργαστήρια δεξιοτήτων υπό την καθοδήγηση της εκπ/κού κ. Χρυσούλας Κατζουράκη

Σχολικός εκφοβισμός

βραβ

Σήμερα έγινε η απονομή των βραβείων στους μαθητές μας που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό έκθεσης με θέμα την καθαριότητα του σχολείου μας,από τις φιλολόγους του σχλείου κ. Χρηστέα και κ. Μπενέτου.Μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν.